Co na svatbě jako host rozhodně nedělat? Vyhněte se faux pas

Sezona svateb je v plném proudu, a pokud i vás v létě (ne)jedna čeká, měli byste se na ni pečlivě připravit. Svatby jsou vždy spjaté s tradicemi a tím, co se na nich většinou dělá. V dnešním článku vám ale naopak prozradíme to, co byste jako host rozhodně dělat neměli, abyste se vyhnuli nechtěnému faux pas.

Svatba je krásnou událostí, na kterou se vždy těší nejen snoubenci, ale i hosté. Ačkoliv se může zdát, že vaším jediným úkolem je na svatbu zkrátka dorazit, opak je pravdou. Existuje totiž několik pravidel, která byste si měli před svatebním dnem zopakovat, aby nedošlo k faux pas nebo jiné nepříjemné situaci. Hlavní přeci je, aby byla svatba dokonalá především pro novomanžele. Tak jak byste se na svatbu oblékat rozhodně neměli, čemu se vyhnout a co přinést jako svatební dar?

Jak se na svatbu obléct?

Svatba je velkou událostí, na kterou se většinou hodí slavnostní oblečení. Obecně ale platí pravidlo, že byste primárně měli dodržet dress code stanovený snoubenci. Ať už se jedná o určení barev či ne/formálního stylu, tohoto zadání byste se měli držet, abyste nakonec nestáli při obřadu jako jediní ve velké večerní róbě. Pokud mají snoubenci na pozvánce napsané také jejich svatební barvy, pokuste se alespoň přibližně do jejich odstínů sladit. Pokud nemáte nebo nemůžete nic v dané barvě sehnat, vždy je nejlepší vsadit na neutrální zemité tóny, které následně nebudou na fotkách vyčnívat.

Módní faux pas na svatbě

V rámci oblečení je spousta přešlapů, které můžeme jako hosté provést, existuje přitom pár zásadních pravidel, na která bychom měli při vybírání outfitu myslet.

  1. Nesnažte se vyčnívat: Svatba není vaším dnem, pozornost by měla primárně ulpět na nevěstě a ženichovi. Vybírejte proto slušivé kousky oblečení, které nebudou nijak provokovat nebo vyčnívat v davu. Vaším úkolem je pro tuto chvíli opravdu jednoduchý, až nudný styl.
  2. Bílá barva: Tahle barva patří ve svatební den opravdu jen nevěstě. V žádném případě si na sebe proto neberte bílé šaty či sukni. Ač se může tohle pravidlo zdát na první pohled jasné, existuje stále spousta lidí, kteří na něj zapomenou, nebo ho prostě neznají. Takže jednou pro vždy – v bílé bychom měli v den svatby vidět pouze nevěstu. Co se týče doplňků, jako jsou boty, kabelky nebo šperky, tady se k bílé variantě odvážit můžete.
  3. Velká kabelka: Na svatbu opravdu nepotřebujete zásoby pití, knihu, svačinku nebo jiné objemné věci, tak na co byste měli mít velkou kabelku? Obrovské kabelky, které nosíte běžně spíše do práce nebo do školy, na svatbu opravdu nepatří. Pořiďte si místo nich drobnější elegantní psaníčko nebo jinou malou kabelku, která se bude na slavnostní událost hodit více.

Co si obléknout na svatbu jako host?

Volte jednoduché, hezky padnoucí střihy a neutrální barvy. Vyhněte se křiklavým a příliš odhalujícím šatům, které nevypadají elegantně ani vkusně. V délce vsaďte na sukni po kolena. Šaty dlouhé po zem se hodí pro opravdu slavnostní svatby nebo pro roli svědkyně. Při výběru outfitu přemýšlejte nad pohodlností, přeci jen je svatba celodenní záležitostí plnou tance a zábavy.

Respektujte téma svatby

Nejdůležitějším pravidlem je jednoduše respektovat to, v jakém stylu snoubenci svatbu plánují. Dle toho se víceméně odvíjí vše ostatní, včetně oblečení. Na svatební pozvánce by měl být uveden dress code, včetně toho, zda bude svatba formální či spíše ležérní. Dle místa obřadu a celé svatby můžete také odvodit spoustu věcí – je jasné, že se jinak obléknete do kostela a jinak na svatbu na louce.

Pokud si nejste jistí, neváhejte se obrátit na snoubence a dopředu se jich zeptat.

Nevhodné chování

Svatební den má být plný radosti, lásky a příjemných okamžiků, které nikdo nechce narušit nějakým nevhodným chováním. Snažte se být naladění na dobré notě a sdílet pozitivní náladu s ostatními.

  1. Alkohol s mírou: Jistě, k oslavě svatby alkohol zkrátka patří. Před obřadem s ním ale šetřete, aby nedošlo k nepříjemnému přerušení ceremoniálu nebo jinému faux pas.
  2. Kritiku si nechte pro sebe: Něco se vám na svatbě nelíbí? Může to být jen váš názor, tak si jej raději nechte pro sebe a rozhodně ho neříkejte novomanželům. Tenhle den opět není o vás, ale o lidech, na kterých vám záleží
  3. Telefon nechte v kabelce: Někteří snoubenci o tuto maličkost žádají přímo na pozvánkách nebo v rámci úvodního setkání přímo na svatbě. A ano, i my jsme příznivci toho, že byste si svatbu měli užít na vlastní oči a ne přes obrazovku telefonu. Fotografování nechte profesionálům a příspěvky na sociální sítě odložte na druhý den. Uvidíte, že si den užijete o to víc a plnými doušky.

Přijďte včas!

Víte, že dochvilnost nepatří mezi vaše nejsilnější stránky? Nastavte si hodinky raději o pár minut dopředu, přijít totiž až v průběhu obřadu a narušit ho svým hledáním místa opravdu nechcete. Svatební obřad je dojemnou a intimní chvilkou, která by se neměla narušovat, takže přijďte raději s předstihem, vypněte si telefon a užijte si přítomný okamžik.

A co svatební dar?

Ke svatbě patří neodmyslitelně také dary, ale i tady bohužel můžete šlápnout vedle. Pokud si snoubenci vytvořili seznam přání, který je například veřejný online, máte vyhráno, v opačném případě se volba bude silně odvíjet od toho, jak dobře snoubence znáte. Jestliže si nejste jistí, jaký dárek by jim udělal radost, nekupujte raději nic. Špatné dárky jsou zkrátka zbytečné pro všechny strany. Lepším způsobem je předat novomanželům jako dárek peníze v obálce. Může se jednat o příspěvek na rodinný život, vysněnou dovolenou nebo společné bydlení. Na internetu již najdete mnoho návodů, jak bankovky naaranžovat a jejich předání ozvláštnit.

svatební dar

Nejčastější otázky

V čem nechodit na svatbu?

Na svatbu vybírejte outfit, který nebude příliš odvážný a vyzývavý. Vyhněte se také bílé barvě, která je v tento den určená jen a jen pro nevěstu.

Jak obléct dítě na svatbu?

I děti by měly být na svatbu oblečeny slavnostně, zároveň ale myslete na jejich pohodlí. Doporučujeme, abyste do auta přibalili jednu variantu oblečení navíc – třeba pro případ, že se dítě během hraní zamaže, nebo mu zkrátka slavnostní oblečení nebude pohodlné.

Co si nebrat na svatbu?

Při výběru oblečení se rozhodně vyhněte bílé barvě, velkým kabelkám a nevhodné obuvi.