Jste zasnoubeni? Gratulujeme, plánování svatby může začít 🙂! Před vámi je teď vzrušující čas přípravy na nejkrásnější den vašeho života. Aby tento předsvatební čas i samotný vysněný den nebyl plný stresu a nepříjemných překvapení, pomůžeme vám s plánováním svatby krok po kroku.

1. Sjednoťte si své představy  

 

Před samotným plánováním svatby si s partnerem sedněte a proberte všechny vaše představy o tomto slavnostním dni. Budete mít civilní nebo církevní obřad? Jak velkou chcete mít svatbu? Pozvete na hostinu všechny hosty nebo jen část a ostatní dorazí až na afterparty? Pojedete na svatbu v limuzíně nebo v kočáru? Domluvte se společně, jak vše bude probíhat. V případě emocí a neshod již v tomto prvním bodě nezoufejte! To, že má každý z partnerů mnohdy úplně jiné představy, je naprosto běžné i u těch nejzamilovanějších párů ☺.

2. Vytvořte si seznam úkolů!

 

Záleží na vás, zda při plánování svatby zvolíte seznam elektronický (pozor na pravidelné zálohy dat!) nebo máte raději tužku a papír, či si rovnou pořídíte svatební deník. Jak si vše přehledně zaznamenat? Vytvořte si časový harmonogram a postupně odškrtávejte jednotlivé úkoly. Budete tak mít dokonalý přehled, co už jste zvládli zařídit a co je ještě před vámi.

3. Stanovte si rozpočet

 

Jak si naplánovat výdaje spojené se svatbou tak, abyste třeba v polovině příprav nezjistili, že jste již finance zcela vyčerpali? Stanovte si reálný rozpočet vaší svatby a zároveň počítejte s finanční rezervou. Připravte se na to, že stanovený rozpočet můžete přizpůsobit různé situaci. Pokud například vaše vysněné šaty překročí určený limit, nemusíte se jich vzdát, ale musíte pak ušetřit na jiných položkách. Před každým nákupem porovnávejte nabídky a ceny a nezapomeňte si nechávat všechny účtenky a stvrzenky!

4. Sestavte předběžný seznam hostů 

 

Chcete oslavu vaší lásky sdílet s širokou rodinou a mnoha přáteli či dáte přednost malé svatbě v úzkém kruhu vašich nejbližších? Jak velkou svatbu zvolíte, záleží jen na vás. Při plánování svatby si sestavte nejprve předběžný seznam hostů a postupně ke každému zapisujte, zda pozvání přijali a potvrdili svou účast.

5. Výběr data a vhodného místa

 

Nechcete být před svatbou ve velké časové tísni? Termín svatby zvolte tak, abyste měli dostatečný čas vše v klidu připravit a zároveň popřemýšlejte, zda zvolené datum nekoliduje s nějakou důležitou událostí ve vaší rodině. Termín nahlaste na matrice a zkontrolujte platnost dokladů! 

Při hledání vašeho dokonalého místa pro svatbu navštivte více míst, porovnávejte prostředí, prostory i kuchyni a rezervujte si jej v dostatečném předstihu. Při výběru místa bude také důležitým parametrem dostupnost i dostatek místa pro parkování. Nezapomeňte, že většina podniků požaduje zálohu.

Budete mít hostinu i obřad na jednom místě? Skvěle! Ušetříte čas i finance a bude to pro vás i hosty velmi praktické. V našem resortu Nová Polana tuto možnost nabízíme. Máme k dispozici nejen ideální prostory pro hostinu, ubytování i wellness, ale navíc váš obřad může proběhnout v přírodě na louce s romantickým výhledem do údolí Beskyd!

Svatba v Beskydech na naší krásné louce je nezapomenutelným zážitkem na celý život.
(pro více infromací o svatbách v našem resortu klikněte na obrázek)

6. Oznámení data vaší svatby hostům

 

Jakmile budete mít stanovený termín a rezervaci místa, originálně oznamte datum vaší svatby hostům a oslovte svědky a družičky.

Oceňujete vlastní tvořivost a originalitu? Některé věci jako oznámení, pozvánky, jmenovky, kartičky poděkování či dárečky hostům si můžete vyrobit sami. Ušetříte nemalé finance, ale na druhou stranu, vás to bude stát hodně času. Pokud máte jinou představu o trávení večerů než s papírem a nůžkami v ruce, zadejte včas zhotovení těchto materiálů renomovaným firmám a věnujte se jiným záležitostem.

7. Prstýnky

 

Vybírání svatebních prstýnků je překrásný čas zejména pro nevěsty. Inspiraci hledejte brouzdáním po internetu, směle obcházejte klenotnictví nebo zalovte v rodinných pokladech a objevte rodinný šperk, který má svou neopakovatelnou hodnotu. Některé páry se rozhodnou pro prstýnky, které budou mít podobu tetování, i když v budoucnu jejich případné odstranění zabere více času než jednoduché sejmutí z prstu. Na druhou stranu zde nehrozí, že prstýnek ztratíte!

8. Svatební šaty a oblek

 

Když se řeknou svatební šaty, většina z nás si vybaví nádhernou bílou róbu s krajkami a závojem. Pravdou však je, že v dnešní době můžete jako nevěsta okouzlit i jinak, než pouze v těchto bílých, sahajících až po zem. Svatební šaty mají nepřeberné variace a také ony podléhají módním trendům. Že zrovna vy nejste typ něžné a romantické princezny? Nic se neděje! Na své svatbě můžete zazářit klidně i v krátkých šatech či kalhotách. Tradiční bílé barvě rovněž konkurují různé jiné odstíny barev, takže jen směle do výběru těch šatů, které podtrhnou právě vaší osobnost! Důležité je sladit šaty nevěsty i ženicha se stylem vaší svatby. Kde čerpat inspiraci a kde je pořídit? Možností je spousta. Velkým pomocníkem budou opět webové stránky se svatební tématikou, katalogy, veletrhy, obchody či půjčovny svatebních šatů. Nezapomeňte pak také na pořízení vhodných bot a doplňků a dolaďte šaty družiček!

9. Dekorace, květiny

 

Prostředí a dekorace podtrhne celkovou atmosféru svatby. Jak vhodně vyzdobit svatební prostory? Buďte kreativní a přitom berte na vědomí prostory, ve kterých se bude svatba konat. Kromě květinové výzdoby na židlích a stolech se nabízí světelné řetězy, lucerničky, čajové svíčky a mnoho dalšího. Dohodli jste se s partnerem na tématické svatbě? V tomto případě by měli být s vybraným tématem všichni hosté včas seznámeni, aby měli dostatek prostoru pořídit si vhodné oblečení či doplňky. Nezapomeňte si zajistit dekorace na auta a objednejte svatební kytici, která bude ladit k šatům i stylu vaší svatby.

10. Svatební look

 

I když své každodenní líčení a účes zvládáte sama, ve svůj svatební den se raději svěřte do rukou odborníků. Objednejte se předem a vyzkoušejte jak líčení, tak i svatební účes. Ideální bude, pokud zajdete do salónu, kde bude zároveň vizážista, kosmetička i kadeřník. Tito profesionálové společně doladí účes i líčení tak, abyste byla ve svůj výjimečný den dokonalá a okouzlující. Svatební líčení je slavnostní, a proto trochu výraznější. A navíc, musí vydržet po celý den! Aby se vaše pleť neleskla, a vy jste působila po celou dobu svěže, přibalte si s sebou kvalitní pudr, který si můžete nanášet dle potřeby po celý den. Budete neustále vypadat upraveně a také fotograf následně ocení méně práce s odstraňováním odlesků na fotografiích.

11. Svatební hostina, svatební dort

 

Čím se vyznačuje každá vydařená slavnost? Určitě skvělým jídlem! I když vy toho možná ve svůj den moc nesníte, ostatní se na svatební hostinu bezpochyby velmi těší.

Pečlivě připravte zasedací pořádek. Pokud někteří členové rodiny mají napjaté vztahy, a přece na vaší oslavě budou přítomni, nedoufejte, že zrovna váš svatební den bude vhodnou příležitostí k usmíření a raději je neusazujte vedle sebe. Přiřaďte k sobě hosty tak, aby měli něco společného, a mohli spolu příjemně konverzovat.

Rozhodněte se, zda budete mít servírované menu nebo jídlo formou rautů, jaké nápoje budete podávat a pamatujte i na vegetariánská jídla a různá dietní omezení, dle skladby vašich hostů. V našem resortu Nová Polana vám díky bohatým zkušenostem šéfkuchařů sestavíme vynikající svatební menu, které zaručeně nadchne i ty nejnáročnější strávníky!

12. Svatební dort

 

 

Krájení svatebního dortu se již po mnoho let stalo neoddělitelnou součástí svatebních zvyků. Pokud nejste zapálená milovnice pečení, zhotovení svatebního dortu předejte vyhlášenému cukráři. V případě, že chcete nejen chutný, ale také svým vzhledem jedinečný svatební dort vyzkoušejte cukrárnu CakeArt z Třince, která pro vás připraví opravdové cukrářské skvosty. Při výběru toho pravého mějte na paměti i to, v jakém ročním období se budete brát. V zimě jsou vhodné krémové dorty, v létě jsou oblíbené spíše ty s lehčími krémy, zdobené například sezónními ovoci.

Jestli však máte z krájení třípatrového dortu velkou obavu, můžete rozmístit samostatně několik pater dortu na připravené tácy nebo si nechte připravit mini dort a doplňte jej dalšími stylovými dezerty. Hosté ocení možnost ochutnat více variací chutí a navíc lákavé cupcaky a mini zákusky krásně dozdobí vaši slavnostní tabuli.

13. Svatební fotograf a video ze svatby

 

Zachytit neopakovatelné okamžiky štěstí a uchovat si tyto jedinečné vzpomínky, chce každý z nás. Dnes, v době chytrých telefonů, už pořídit fotografie dokáže každý. Zachytit však celkovou atmosféru, vyzdvihnout vaše přednosti i potlačit případné nedokonalosti, je již uměním. Najděte si proto zkušeného fotografa i toho, kdo bude pořizovat videozáznam. Chcete mít zachycené ranní líčení, navlékání podvazků či příchod ženicha? Dopředu popřemýšlejte, co a koho chcete zaznamenat a sdělte tyto své požadavky fotografovi.

Nechcete, aby zvednuté mobily nad hlavami svatebčanů při obřadu bránily ostatním ve výhledu? Své přání, aby si v průběhu svatby ostatní svatebčané nepořizovali vlastní fotografie či videa, napište na pozvánku a raději ještě nechte zopakovat na začátku obřadu.

Jak si odnést vzpomínku z vašeho dne ve formě fotografií a ještě se přitom skvěle pobavit? Pořiďte si na svatbu fotobudku! Ta dokonale zabaví hosty všech věkových kategorií! Pokud váš rozpočet zapůjčení fotobudky nedovoluje, nevadí. Vytvořte si vlastní třeba z kartonu a nachystejte k ní různé doplňky (brýle, čepice, deštníky apod.).

14. Proslovy, zábava

 

Důležitou součástí plánování svatby je sestavení programu celého svatebního dne, kde si stanovíte jak vše bude probíhat. Před začátkem hostiny se pronáší proslov a přípitek. Kdo se má zhostit tohoto úkolu? Dle tradice s proslovem začíná otec nevěsty, poté ženich a následují svědek. V proslovu nechybí poděkování rodině, hostům, komplimenty nevěstě a přání novomanželům. Další krátké proslovy již mohou jít v libovolném pořadí za sebou. Měly by však být svěží a vtipné a krátké.

Nuda ke svatbě rozhodně nepatří! Dohodněte se proto s partnerem, čím a jak budete hosty bavit. Pozvete si kouzelníka, zaplatíte profesionální tanečníky nebo pobaví světelná show? Výběr záleží jen na vás a vaší peněžence. Sháníte tip na levnou a přitom osvědčenou zábavu? Připravte si krátkou časosběrnou prezentaci fotografií začínající od vašeho narození až po svatební den. Když navíc fotky budou i vtipné, nejednomu hostu se jistě zaleskne oko při vzpomínce, jak ten čas rychle letí!

15. Hudba

 

Hudba podtrhne celkovou atmosféru svatby. Dohodněte se na skladbách, které zazní při obřadu, hostině i následné zábavě. Během hostiny může hrát v pozadí jen instrumentální hudba a později na volnou zábavu můžete pozvat živou kapelu. I když po většinu dne bude hrát hudba především dle vašeho vkusu, alespoň na chvíli zvolte i takový styl hudby, aby se mohly pobavit všechny věkové kategorie.

TIP na závěr

 

Chcete, aby vaše plánování svatby probíhalo hladce a bez problémů? Vytiskněte si náš checklist (kontrolní seznam) svatebních příprav včetně seznamu svatebních hostů, ať během Vašich svatebních příprav na nic nezapomenete ☺!